• Tom Roberts
  • Nick Roberts
  • Laura Olesen
  • Christian Andersen
  • Sophie Brown
  • Anders Andersen
577 aktive brugere
3 online brugere

Lærere i TV og spådom søges


 

 
 
 
 
 
STILLINGSOPSLAG
 
NYHEDER FRA HOGWARTS SKOLE FOR HEKSEKUNSTER OG TROLDMANDSSKAB
PÅ VEGNE AF LÆRERSTABEN
 
Daphne har desværre set sig nødsaget til at opsige jobbet som lærer i Tryllestavsvidenskab. Hun beholder sit job som overhoved for Slytherin.
Samtidig fik vi ingen ansøgninger til stillingen som lærer i Spådom sidste gang. Du har derfor nu muligheden for at ansøge til et af disse fag.

Higer du efter at vide mere om hvad der sker i fremtiden? Elsker du at finde sammenhænge mellem forskellige symboler og virkeligheden? Synes du drømmetydning, kiromanti, krystallomanti eller en af de andre metoder er yderst fascinerende? Faget Spådom er for de nysgerrige, som vil kende sandheden om fremtidens mysterier. Kunsten rummer et hav af teknikker, som det vil være dit ansvar at undervise Hogwarts elever i.

Eller er det i stedet det spændende studie af komponenterne i en tryllestav, der interesserer dig? Brænder du for at underviser de yngste elever på Hogwarts i, hvilke træsorter der passer til hvilke kerner? Hvordan en stavs magi kan påvirkes af ædelstene? Nyder du at tage på udflugter for at indsamle materiale, som eleverne kan få lov at se? Kendskab til Tryllestavsvidenskab kan gavne stort set alle magikere, fordi de fleste benytter sig af en tryllestav for at udføre magi.


 
Stadig nyt:

Fremover kommer vi ikke til at forvente af lærerne at de ændrer alle lektionerne, når de bliver ansat. Hvis en lærer virkelig brænder for det, må de selvfølgelig gerne, men det er ikke et krav. Samtidig vil vi stærkt opfordre til at nyansatte undlader at skrive RPG til deres lektioner, for erfaring fortæller os at det både er den mest tidskrævende del af jobbet, og samtidig den del af lektionen mange elever skipper for at komme hurtigere til lektien.

En af lærernes vigtigste opgaver vil fra nu af i stedet være at være synlig in game; og at have det sjovt med det. Uanset om det bliver i form af emner om eftersidninger, lektioner, ekstraundervisning, lærermøder eller noget helt fjerde. Vi stiller ikke specifikke krav, men vi håber at vi i fællesskab kan få Hogwarts til at emme af aktivitet.

Lektieretningen vil fortsat være lærernes ansvar i samarbejde med lærerassistenterne.

 





 
Krav til dig som ansat
 

- Du skal være en rollemodel for de øvrige brugere, tale pænt til alle og være hjælpsom i forhold til spørgsmål, uanset om det måtte omhandle lektioner, eksaminer, en relation eller noget helt fjerde.

- Af realistiske grunde, skal din karakter være mindst 24 år, når denne ansættes i en stilling.
 

Krav til dig som Professor
 

- Som Professor skal du være en aktiv ingame del af Hogwarts ansatte. Du skal bidrage til aktiviteter såsom emner og konkurrencer.

- I samarbejde med lærerassistenterne, er det dit ansvar at rette lektierne i dit fag.

- Du må IKKE slette de lektioner og eksamener der allerede ligger i dit fag, uden at erstatte dem med det samme. Det er ikke et krav at lave nye, men det er tilladt, hvis du brænder for det.

 


 

Er et af fagene lige dig?
 
Så skal du sende en besked via ugleriet til Illyra med følgende:
 
 
LÆRER | Ansøgning i form af en Interessetilkendegivelse
 

- Max 400 ord

- Kan indeholde en forklaring på din interesse for stillingen og/eller dine erfaringer fra tidligere ansættelser.

- Kan indeholde dine overvejelser om den lærer-karakter du ønsker at spille, hvis du bliver ansat.



 
Ansøgningsfrist d. 5/11 kl. 23:59
 
 

Tilføjet af Illyra | Skrevet: 25/10/2019 17:35 | Kategori: Job


Loki | 26/10/2019 09:36

Søg gerne folkens!
Alle lærerne er mega søde!

Ophion | 26/10/2019 15:41

God vind fremover til jer begge to!
Held og lykke til alle ansøgere :D
Var jeg den eneste, der læste TV som i et fjersyn og ikke tryllestavsvidenskab? xD

Killian | 26/10/2019 21:49

God vind Daphne!
Og held og lykke til dem der søger til de to jobs!! Jeg ved at det er MEGA fedt at være lærer herinde, så synes virkelig at man skal ansøge hvis man har tiden og selvfølgelig lysten! :)

Lejra | 26/10/2019 22:56

Kom og join os! Vi har en fest i lærerstaben! Og som Loki siger: Vi er søde alle sammen :D

Bastien | 27/10/2019 12:18

God vind fremover Daphne og held og lykke til alle ansøgere <3

Ikke logget ind

Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar!
Årgang 100 | Skoleuge
Uge 2 - Oktober/November