Velkommen til første udgave af ‘De Studerendes Hjørne’ Dette er en avis, hvor indholdet kommer til at handle meget om det med at være studerende IG. Der vil blandt andet være anmeldelser, som er rettet mod studerende. I hver udgivelse vil vi have en person i ‘Studenterspot’, enten en færdiguddannet eller en studerende. Derudover håber jeg virkelig også, at DU - ja dig, som læser dette lige nu - vil indsende nogle artikler, såfremt at din karakter altså er 18+ IG. Brug endelig DSH - De Studerendes Hjørne - så det passer ind i din uddannelse.
Hvad kan jeg bruge avisen til?
- Som studerende på Magiske Medier kan du eksempelvis bruge DSH til at få dine artikler under uddannelse udgivet, og dermed få spillet på at få produceret og publiceret tekster.
- Som studerende på Magizoologuddannelsen kan du eksempelvis bruge DSH til at lave en kort beskrivelse af et magisk væsen eller lignende
- Som studerende på Auroruddannelsen kan du eksempelvis bruge DSH til at dele dine oplevelser fra en mission - så altså stadig holde din karakter aktiv uden nødvendigvis at gennemføre emner
- Som studerende på på MSoS kan du eksempelvis bruge DHS til at komme med nogle spillerprofiler, eller skrive omkring hvordan det går hos dit hold - hvis altså du er Quidditchspiller
- Som studerende på Ministerieuddannelsen kan du eksempelvis bruge DHS til at snakke om politik, hvis du har startet dit eget ungdomsparti eller noget i den stil
- Som studerende på Healeruddannelsen kan du eksempelvis bruge DHS til at dele dine tips og tricks når det gælder eliksirbrygning, skrive lidt om forskellige healende genstande og urter eller noget helt tredje
Alt dette ovenover her er blot eksempler på ting, som man kan bruge DHS til som studerende, hvis altså det skal have noget med en uddannelse at gøre. Derudover er der jo altid mange andre ting, som man kan bruge DHS til. Hvis du har startet dit eget band, som du gerne vil sprede ordet om. Hvis du har startet din egen lille klub, og søger nye medlemmer. Hvis der lige er noget, der irriterer dig, og du derfor lige har brug for at sende et læserbrev ind, så kan dette også gøres. Igen. DSH kan altså bruges til en DEL ting!
Hvordan får jeg noget publiceret på DSH?
DSH kommer indtil videre nok ikke til at køre nogle faste uger eller tidspunkter, men afhænger simpelthen af hvor meget der lige modtages. Hvis du dog har noget, som gerne skal publiceres hurtigst muligt, så kan dette nok godt arrangeres på forhånd.
I modsætning til Avisteamet, så sørger man altså her selv for at skrive sin artikel samt læse den korrektur. Der er selvfølgelig ingen krav på længde eller noget i den stil, men tænk gerne det helst skal være noget, som er overskueligt og let at læse.
Når det så er sagt, så sender man bare en ugle til
Daniel for at få noget med i DSH, eller hvis man nu skulle have nogle spørgsmål. Layout og sådan skal jeg nok hjælpe med, så det behøver man ikke bekymre sig om.
så man måske kunne få et bedre indblik i dem :) bare et forslag
Så godt lavet Dalle!
Avisteamet har dog andre udgivelser, hvor de yngre elever også vil blive skrevet om, så de er ikke glemt :)